Sázení stromů

Již pošesté se naše škola připojila k projektu Sázení stromů. Tato akce se pravidelně koná na Den stromů, který připadá na 20. října. Školní projekt jsme uspořádali již mezi 5. a 8. říjnem. V tyto dny jsme se ve výuce zaměřili na význam stromů pro životní prostředí a člověka. V úterý se žáci druhého stupně zúčastnili soutěže Den přírodních věd v brněnské zoo. Na čtvrtek byl pro děti z mateřské školy a žáky prvního stupně i speciální třídy připraven výukový film Korálový útes a pro žáky druhého stupně film Jak vznikl život, který byl promítaný ve speciální kupoli ve 3D formátu.

 

Ing. Miluše Pokorná, koordinátor EVVO

HISTORIE

 

Před 140 lety byl v Nebrasce poprvé slaven the Arbor Day – Den stromů. Podnět k tomuto dni však nedal zahradník, ale novinář J. Sterling Morton, osadník, který chtěl ovlivnit vzhled krajiny. Začal vysazovat stromy v místech, kde dosud nerostly.

 

Morton svoji myšlenku šířil prostřednictvím novin. Čtenářům ukazoval benefity stromů. Stromy mohou sloužit jako větrolamy, kdy poskytují ochranu proti větru a chrání půdu před erozí. Jsou palivem, stavebním materiálem i ochranou proti slunci. Novinář dokázal své nadšení přenést na další občany, a tak se zrodil „the Arbor Day“, den stromů. Při první oslavě tohoto dne, 10.4.1872, bylo vysazeno v Nebrasce přes milion stromů. První oficiální den stromů pak připadl na Mortonovy narozeniny o dva roky později, 22.4.1874.

Myšlenka ochrany i výsadby stromů se rychle rozšířila i na další kontinenty. V roce 1885 byl den stromů v Nebrasce slaven jako státní svátek.

V našich zemích byl den stromů známý jako „stromkové oslavy“. Ty byly poprvé uspořádány v roce 1906. Mezi stromy vysazené při stromkových oslavách patří známá Husova lípa pod Petřínem nebo všestudentská lípa Jarníkova na pražském výstavišti. Komunismus stromkové oslavy přerušil. Den stromů byl u nás obnoven v roce 2000 na popud ředitele botanické zahrady Karlovy Univerzity Václava Větvičky a dřevosochaře Martina Patřičného.

Den stromů se slaví po celém světě s ohledem na klimatické poměry. V České republice, na Slovensku a v Polsku připadá tento den na 20. října. Tento den je také někdy označován jako středoevropský den stromů.

sazeni